
Jak rozpoznać sztuczną skórę?
1. Brak widocznych odsłoniętych kantów lub brak widocznego spodu skóry.
2. Kanty zamalowane w sposób bardzo gładki, ”gumowaty”, nie pozwalający na rozpoznanie ilości warstw.
3. Materiał idealny pod względem faktury, koloru, wzoru – tu możemy mieć skórę tłoczoną, ale wtedy zawsze znajdzie się jakieś miejsce różniące się od reszty (z kolei skóra powlekana czyli połączenie skóry naturalnej i powłoki z plastiku tez nie jest dobrym rozwiązaniem).
4. Zbyt niska cena – pasek za 9,99zł czy torba za 54zł raczej nie są ze skóry naturalnej.
5. Na metce mamy informacje typu: „zawiera skórę naturalną”, „w skład wchodzi skóra naturalna”, itp.
6. Przepisy mówią, że jeśli w produkcie tylko część stanowi skóra naturalna sprzedawca ma już prawo do zamieszczenia informacji o tym, jakoby produkt był skórzany. Zawsze pytajmy w jakim procencie zawiera skórę naturalną. Na to pytanie musi już odpowiedzieć dokładnie.
7. Pytajmy z jakiej skóry wykonano produkt (dwoina, lico, skóra cielęca, bydlęca, świńska, jucht, nubuk..etc.) – brak znajomości surowca zasugeruje nam, że produkt jest syntetykiem.
8. Waga – zwłaszcza w torbach czy teczkach – produkt ze sztucznej skóry jest zazwyczaj lżejszy, nawet od tych ze skórek cienkich, cielęcych (które zresztą stosuje się głównie do rękawiczek czy portfelików). Torba ważąca 30dkg raczej skóry „na oczy nie widziała” :)
9. Pytajmy o metody konserwacji – sugestia przecierania wilgotną od WODY szmatką to otwarte przyznanie się do fałszu. Syntetyki lubią wodę i spraye, skóra tłuszcz – oliwki i pasty. Wyjątek stanowią skóry zamszowe, które należy czyścić miękką szczoteczką.